Listajući recepte na netu, vidjela sam da se svatko kune u svoju tehniku pripreme ili tajni sastojak… Jednoga je, eto, svemu poučila pokojna baba, a onaj drugi će oporučno ostaviti svoj čarobni pluteni čep prvorođenom unuku.
Tako otprilike izgledaju recepti za pripremu hobotnice. Taman kada odlučim slijepo slijediti nečiju štoriju, već u sljedećem receptu pročitam da se to ne preporuča. Što sam više čitala, više me je bilo strah spremiti je.
Ne znam za vas, ali ja vjerujem u sljedeće:
- da ljudi često nepotrebno kompliciraju stvari
- da su rješenja uvijek jednostavna
- da većina tih recepata sadrži sastojak po imenu ponos
Ostavimo mrtve da počivaju u miru, kamenje u moru, čepove u bocama i hajdemo pojednostavniti i demistificirati pripremu hobotnice! Kako postići da hobotnica bude mekana? Treba li je zamrznuti? Kako je zgrilati? Treba li je prije toga skuhati? Koliko dugo? S čepom? Kamenom? U vodi? Što s vinom? Trebamo li je posoliti?
Uspoređujući recepte i načine pripreme, izvukla sam ono što je zajedničko većini i došla do sljedećih zaključaka:
- Preporuča se zamrznuti čak i svježe ulovljenu hobotnicu jer taj proces smanjuje njezinu žilavost.
- Kolagen čini da meso hobotnice bude gumenasto – barem u početku. Nakon dužeg izlaganja toplini, taj kolagen se pretvara u svilenkastu, meku želatinastu tvar, a meso postaje mekano.
- Slično kao i s pripremom većeg komada mesa, hobotnicu prvo treba baciti na vruću tavu, a potom kuhati dok ne omekša, za što joj treba vremena.
- Hobotnica je puna morske vode, koju će ispustiti tijekom kuhanja. Nije joj potrebno dodavati ni vodu niti sol.
- Vino daje fini okus, ali spriječava da meso postane mekano. Zato treba znati kada ga dodati – svakako ne na početku, dok meso još nije omekšalo.
- Ako imate neki dragi morski kamen ili pluteni čep, slobodno ga stavite – ali iz čisto sentimentalnih razloga. Nema apsolutno nikakvih znanstvenih dokaza da ijedan od ta dva predmeta utječe na pretvorbu kolagena u želatinastu tvar.
- Da biste bacili hobotnicu na grill, ili je zapekli u pećnici, hobotnica prije toga mora biti skuhana. Jednom kada je kuhana i mekana, birajte što ćete s njom: na salatu, grill, u pećnicu, rižoto…
Sada kada smo demistificirali najbitnije stavke, vrijeme je da ih pojednostavimo! Svi već znate koliko volim svoj Crock-Pot i da je to jedini uređaj za kuhanje koji redovito koristim već 15 godina. Hobotnica je ispala mekana i aromatična baš zbog višesatnog sporog krčkanja u vlastitim sokovima i začinima.
Izvadila sam je, narezala na komadiće i samo ubacila u rižoto. Svi smo bili oduševljeni, a 2 kg krakova nestalo je za tren! Moje rješenje za najbolju hobotnicu je Crock-Pot, a sada pogledajte koliko je jednostavna i prefina ova moja štorija 🙂
Štorija o hobotnici
Course: ručak, večeraCuisine: mediteranskaDifficulty: 35
porcija10
minutes3
hours30
minutessastojci
2 kg hobotnice, očišćene i narezane na nekoliko podjednakih komada
Pssssst! Ja sam koristila zamrznute krakove (bili su na akciji + nema nikakvog čišćenja). Veće komade sam razrezala na debljem dijelu da budu podjednake veličine.8-10 režnjeva češnjaka, oguljenog
1 veći crveni luk
3 male rajčice, razrezane po pola
3 lovorova lista, grančica svježeg ružmarina
1 dl maslinovog ulja
postupak
- Izvaditi odmrznute krakove i staviti ih na tepsiju. Zagrijati veću tavu na štednjaku (jačina 4/5). Dok se tava grije, uzeti valjak i izvaljati krakove koju minutu, naročito one deblje dijelove.
Psssst! Na Havajima doslovno rukama tuku hobotnicu prije kuhanja – tako zapravo razvlače vlakna, zbog čega će meso biti mekše. - Krakovi će u tavici pustiti tekućinu – preseliti i krakove i tekućinu u Crock-Pot pa dodati sve ostale sastojke. Poklopiti i kuhati 3,5 sati na low opciji.
- Nakon 3,5 sati, otklopiti Crock-Pot i provjeriti vilicom je li hobotnica skuhana. Vilica bi trebala lako ući u mekano meso. Slobodno uključiti opciju održavanja topline ako ne mislite odmah poslužiti.
savjet
- Na tavici sam ugrijala maslinovo ulje pa na njega stavila one divote iz Crock-Pota (češnjak, luk, rajčice) – dok sam ih miješala, pretvorili su se u pastu. Na tu podlogu sam stavila rižu i podlijevala je tekućinom iz Crock-Pota. Kakvo bogatstvo okusa! U jednom trenutku sam ulila i 2 dl vina. Narezala sam krakove i ubacila ih u rižoto kad je bio 2/3 gotov i nastavila podlijevati tekućinom. Pred kraj klasika: maslac, parmezan i svježi peršin.
Crock-Pot je moje jednostavno rješenje za naizgled zastrašujuću pripremu ove ukusne morske nemani. Sve druge verzije čine mi se komplicirane i, iskreno, ne znam koga da poslušam.
Rižoto savršene slanosti i izvornog morskog okusa spominjali smo još sljedećih par dana, a s obzirom na jednostavnost pripreme, radit ćemo ga češće. Sada kada znate kako napraviti najfiniju hobotnicu kod kuće, nabavite jednu što prije i uživajte!