U Italiji ih zovu “gnocchi malfatti”, što bi se prevelo kao “ružno oblikovani njoki”. Radila sam ih s posnim sirom, zobenim pahuljicama i blitvom pa onda još kratko zapekla u finom umaku od rajčica… Ima li išta ružno u tome? 🙂
Ovog ljeta su oni zimogrozni došli na svoje! Lagana hrana, puno tekućine i obilje sezonskog voća/povrća nameću se sami po sebi dok je vani toplinski val. Pećnicu sam palila rijetko i u posebnim prilikama, a takva je bila i ova – da se iz naizgled neuglednog i običnog jela izvuče ono najbolje.
Početkom ljeta smo unajmili vrt preko mojgruntek.hr i moram priznati da nikada nismo jeli toliko povrća kao ove godine! U našem jelovniku omjer povrća, žitarica i mahunarki uvelike premašuje meso i tako skroz do vikenda, a onda – roštilj.
Ovi žličnjaci su pravo ljetno jelo: lagani su i puni okusa zahvaljujući par trikova koje ću ovdje podijeliti. Zabavno ih je raditi i ne iziskuju puno vremena budući da se ne moraju razvlačiti pa rezati na jednake komade; na brzinu se oblikuju uz pomoć dvije žlice i samo bace u vrelu vodu.
Zapečeni žličnjaci
Course: ručak, večeraCuisine: mediteranskaDifficulty: 24
porcije10
minutes25
minutessastojci
300 g posnog sira
300 g blitve ili špinata
Pssssst! U nedostatku svježe zelenjave, može se koristiti smrznuta. Potrebno ju je samo odlediti te dobro iscijediti vodu. Termička obrada u tavici nije potrebna, može se odmah umiješati u smjesu.2 režnja češnjaka, istisnuta
100 g zobenog brašna (ili po izboru)
1 jaje
sol, papar, prstohvat muškatnog oraščića
500 ml kupovnog marinara umaka
3 filea inćuna
1 žlica zobenih pahuljica
sol, papar, luk i češnjak u prahu, nekoliko listića kadulje
maslinovo ulje
Grana Padano sir za ribanje
postupak
- U tavicu staviti malo vode i blitvu pa pustiti da povene. Maknuti je s vatre, dobro ocijediti pa usitniti na što sitnije komadiće.
- U veću posudu staviti posni sir, jaje, blitvu, zobeno brašno, češnjak i muškatni oraščić. Soli i papra dodati po ukusu (voditi računa da će se još zapeći u šalši). Dobro promiješati i ostaviti sa strane.
- Zagrijati lonac s vodom. Kada temperatura dođe do vrenja, uzeti dvije jušne žlice pa oblikovati žličnjake i odmah ih stavljati u vodu. Kada isplivaju na površinu, pokupiti ih, staviti na tanjur i poklopiti.
- Zagrijati pećnicu na 190° C. U manjoj posudi umiješati inćune u marinara umak dok se ne raspadnu. Dodati soli (ako je uopće potrebno zbog slanih inćuna), papar, luk i češnjak u prahu.
Pssssst! Kupujem li najskuplji marinara umak? Definitivno ne! Uzmem onaj najjeftiniji pa mu dodam luk/češnjak u prahu, listiće začinskog bilja (bosiljka/peršina/ružmarina/timjana), nekoliko filea slanih inćuna/kapare… na taj način dobijem marinaru koja ima okus kao domaća, koristći sastojke koje uvijek imam doma. - Premazati posudu za pečenje maslinovim uljem pa uliti mariraru. Posložiti žličnjake. Ovlaš preliti maslinovim uljem, naribati malo grana padano sira i posuti zobenim pahuljicama.
Pssssst! Listiće kadulje nauljiti (i nježno posoliti) među prstima pa ih posipati po vrhu. Tijekom pečenja će postati hrskavi (neće izgorjeti) te će zajedno sa zobenim pahuljicama dati jelu malo hrskavoće. - Peći oko 25 minuta; izvaditi i ostaviti da se hladi 15 minuta. Grabiti većom žlicom i velikodušno posuti grana padana sirom.
Kao što sam već spomenula, ove godine je svježe povrće doslovno okupiralo našu kuhinju i hladnjak. Da iskoristim tikvice, odlučila sam napraviti popečke uz dodatak zobenog brašna, luka i češnjaka u prahu, jaja i parmezana. Vjerojatno najbitnija stavka je jako dobro iscijediti naribane tikvice pa ih tek onda pomiješati s ostalim sastojcima. Oblikovane popečke sam uvaljala u zobene pahuljice (opet hrskavost) i položila na papir za pečenje; pošpricala maslinovim uljem i stavila u pećnicu na 35-40 min/180° C.
Sjajno jelo! Dobro, grilana riba sigurno ne bi bila višak… ali nama je i ovakvo bezmesno, uz dodatak šopske salate, baš prijalo. Imate li pri ruci blitvu ili špinat, svakako isprobajte ove nesavršene njoke! Uživajte!